Зiрки
Зiрка

«…Наша місія — сприяння реформуванню України у відповідності до європейських стандартів, впровадження демократичних цінностей та розвитку громадянського суспільства в Україні…»

Зі Статуту
СМГО «Центр європейських ініціатив»

31.10.13 13:22

Волонтерство потребує допомоги

 

10-17 жовтня 2013 відбувся міжнародний тренінг "Volunteer Direct" за підтримки програми «Молодь в дії» Європейського Союзу. Мета тренінгу – підвищення обізнаності щодо важливості волонтерської роботи у залучені молоді до активного громадянства, підвищення навичок громадських організацій з менеджменту волонтерів, сприяння активної участі молоді з сільських та не розвинутих міських районів через волонтерство.

Неможливо собі уявити сучасну Європу без волонтерів – вони роблять великий внесок у її розвиток. Волонтерство відображає різноманітність у європейському суспільстві, задіюючи людей різного віку, жінок та чоловіків, працевлаштованих та безробітних, людей різного етнічного походження та віросповідання.

Однак, 7 з 10 людей в Європі не задіяні у волонтерській діяльності. Причиною цього є такі перешкоди, як відсутність інформації щодо того, яким чином можна долучитись до волонтерської служби, брак часу, складні економічні умови та відчуття того, що ти не можеш собі дозволити «розкіш» волонтерства, негативний образ волонтерства з тих часів, коли воно було скоріш «обов’язком», дискримінація, перешкоджаючі правові положення чи відсутність законного статусу, брак захисту від ризиків пов’язаних з діяльністю, а також візи та інші перешкоди, з якими стикаються громадяни не Європейського Союзу, якщо мова іде про Європейську волонтерську службу.

Волонтерство – це безкоштовне надання послуг, але воно потребує потужного внеску та цільової підтримки з боку всіх зацікавлених сторін: волонтерських організацій, громадських організацій, уряду на всіх рівнях та бізнесу, а також сприятливих політичних умов, включаючи необхідність розбудови волонтерської інфраструктури.

Як залучати молодих людей до волонтерства, та, якщо у вас вже є волонтери, яким чином мотивувати та підтримувати їх діяльність – стали основними питаннями тренінгового курсу «Volunteer Direct», що проходив 10-17 жовтня 2013 року у с. Славське, Україна.

Даний тренінговий курс реалізовувався громадською організацією «Центр європейських ініціатив» за підтримки програми «Молодь в дії» Європейського Союзу. У тренінгу взяли участь молодіжні працівники, представники громадських організації, координатори волонтерів із 10 країн (Азербайджан, Болгарія, Вірменія, Грузія, Литва, Молдова, Польща, Туреччина, Україна, Чехія). Протягом 7 днів учасники були залучені до різних тренінгових сесій, у рамках яких вони визначали концепцію волонтерства, а також будували спільне розуміння волонтерської служби, спираючись на досвід кожної з країн та особистий досвід учасників тренінгу. Важливим елементом тренінгу став аналіз ключових акторів задіяних до волонтерської діяльності та визначення їх потреб та очікувань, що допомогло учасникам тренінгу краще зрозуміти, як залучати волонтерів та чим можна зацікавити всі сторони процесу.

Окрема частина програми була присвячена процесу відбору волонтерів, а саме визначення профайлу потенційного волонтера, техніці відбору та скрінінгу. Учасники мали можливість практикувати різні свої навички та вміння під час тренінгу. Також учасники відпрацювали різні методи поточної підтримки волонтерів, планування їх діяльності та вирішення конфліктів, що виникають у рамках волонтерської служби. Учасники навчились розробляти волонтерські проекти, дізнались про можливості Європейської волонтерської служби та специфіку координації міжнародних волонтерських проектів.

Досвідчені тренери Анджей Смик (Польща) та Юлія Єлфімова (Україна) побудували тренінгову програми таким чином, щоб процес навчання був легким та ефективним. Програма тренінгу була побудована на методах неформального навчання, міжкультурних та інтерактивних вправах. Серед методів, що використовувались під час тренінгу були: симуляційні та рольові ігри, форум-театр, кейс-стаді, світове кафе, жива бібліотека, проектна робота, обговорення, дискусії та ін. Завдяки вище зазначеному, тренінг допоміг визначити неоціненну роль волонтерської роботи у сприянні активному громадянству, підвищити знання учасників з ефективного менеджменту та координації волонтерів.