Зiрки
Зiрка

«…Наша місія — сприяння реформуванню України у відповідності до європейських стандартів, впровадження демократичних цінностей та розвитку громадянського суспільства в Україні…»

Зі Статуту
СМГО «Центр європейських ініціатив»

06.02.09 14:33

Результати соціологічного опитування жителів Сумської області про стан поінформованості та відношення до ЄС та НАТО

 

Сумською міською громадською організацією «Центр європейських ініціатив» в рамках проекту «Центр європейської інформації» за підтримки МФ «Відродження» та експертної підтримки СМГО «Фонд регіональних досліджень» протягом 7-14 січня 2009 року проведено соціологічне опитування жителів Сумської області з метою визначення зовнішньополітичних орієнтирів жителів області, їх ставлення до відносин України з міжнародними організаціями НАТО, Європейський Союз.

В рамках реалізації проекту протягом 7-14 січня 2009 року проведено соціологічне опитування жителів Сумської області, а також експертне опитування керівників органів місцевого самоврядування області.

Результати опитування показують, що жителі Сумської області вважають, що пріоритетним напрямом зовнішньої політики для України мають бути відносини з Росією — 38,5% опитаних та Європейським Союзом — 36,3%. Низьким є відсоток тих, хто вважають, що пріоритетним мають бути відносини зі США — 4%. Натомість більшість експертів вважають пріоритетним напрямком відносини з ЄС — 52,2%.

Якби найближчим часом відбувся референдум щодо вступу України до НАТО, то підтримали б це 28,4% опитаних, висловились проти 57,9%, не голосували б 2,1%, а вагалися з відповіддю 11,6% опитаних. 50% опитаних експертів висловились за вступ України до НАТО, проти — 35%.

Жителі Сумщини вважають, що вони добре поінформовані про НАТО. Так, 9,1% називають свій рівень поінформованості про цю організацію «високим» (15,8% експертів), ще 36,3% — «середнім» (52,6% експертів), 38,3% — «низьким» (26,3%), а 5,2% не мають жодної інформації. При цьому 49,1% опитаних (72% експертів) бажають якомога більше знати про НАТО, 42,1% опитаних така інформація не цікавить (22% експертів).

Більшість жителів Сумщини вважають, що Україні потрібно вступати до Європейського Союзу — 49,6% опитаних (88,9% експертів), протилежну думку мають 31,2% респондентів.

При оцінці впливу на різні сфери життя у випадку, коли Україна вступить до Європейського Союзу як жителі області, так і експерти визначають, що найбільш негативно це вплине на відносини з Росією — 49,1% і 33,3% відповідно, міжнародної безпеки України — 26,7% та рівень добробуту населення країни — 26,1%. На думку опитаних найбільш позитивно цей процес вплине на рівень демократії в Україні — 67,5%, ефективність влади — 56,2% та міжнародний авторитет України — 51,8%.

Свій рівень поінформованості про ЄС вважають високим 5,6%, «середнім» — 39,2%, «низьким» — 44,5%, не мають жодної інформації 8,4% опитаних.

Хочуть знати якомога більше про ЄС 56,7% опитаних, вистачає існуючої інформації для 19,1%, а така інформація не цікавить 16,2% опитаних.

З огляду на це, 72,3% опитаних підтримують і вважають необхідним створення в області інформаційного центру, де можна було б отримати вичерпну інформацію про Європейський Союз, вимоги до краї н-членів ЄС, євроінтеграційні перспективи України тощо. Створення такого центру не підтримують 12,4% опитаних.

Під час дослідження було опитано 819 осіб, які репрезентують доросле населення Сумської області (старше 18 років.) Теоретична похибка вибірки становить 4%.

Опитування проводилося методом персонального інтерв'ю.

Повні результати опитування