Зiрки
Зiрка

«…Наша місія — сприяння реформуванню України у відповідності до європейських стандартів, впровадження демократичних цінностей та розвитку громадянського суспільства в Україні…»

Зі Статуту
СМГО «Центр європейських ініціатив»

Щоденник учасників молодіжного обміну «Молодь проти корупції» 17-26 лютого 2008 року в Сумах

Для нас, учасників з України, бурхливі події почались десь приблизно за тиждень до початку самого обміну.

По-перше, ми мали влаштувати український національний вечір, який дав би змогу іншим учасникам отримати уявлення про Україну та її культурний колорит, бо більшість з них ніколи не була раніше в нашій країні.

По-друге, українська группа, як приймаюча сторона, мала оточити учасників відомою українською гостинністю та створити дружню, але налаштовану на працю атмосферу. Отже, тиждень підготовки промайнув дуже швидко, бо за цікавою роботою та приємними клопотами, як відомо, часу не помічаєш.

17 лютого: перший день — приї зд учасників. Ми, прибули на місце раніше за всіх, щоб встигнути підготуватися до приїзду закордонних гостей. Першою прибула делегація з Грузії, потім і гості з Німеччини. Останніми приїхала польська група. Усі три групи ми зустрічали хлібом-сіллю та повітряними кульками з надписом «Welcome to Ukraine» («Ласкаво просимо в Україну»).

Незважаючи на те, що гості дуже втомились після довгої подорожі, бажання познайомитись взяло верх над втомою, тому було вирішено зіграти у гру: учасники, утворивши коло, по черзі розповідали цікаві факти про себе. Після цього всі бажаючи мали змогу переглянути фільм англійською мовою або продовжити неформальне спілкування.

18 лютого: перший день роботи. Перш за все, Анна Десятова, координатор та організатор проекту разом з Лукою де Карлі (волонтер зі Швейцарії) та Ребекою Роджерс (волонтерка зі США), представили тренерів обміну та більш детально розповіли про проект. Після цього почалась бурхлива робота: до обіду ми займалися вправами, що допомагають краще скоординувати роботу та побудувати згуртований колектив не тільки в межах своєї національної групи, а й з представниками інших країн.

Після обіду почалась безпосередня робота над темою проекту. Працюючи в чотирьох національних групах, ми мали підготувати презентацію щодо рівня корупції в своїх країнах, визначити причини її виникнення, запропонувати альтернативні шляхи боротьби, тощо. Паралельно робота на задану тему проходила і в змішаних групах, ця робота виявилась більш складною, бо усі ми мали кардинально різні погляди, обумовлені різним станом корупції в чотирьох країнах.

Крім робочої частини щовечора ми збирались в національних групах, щоб висловити позитивні та негативні моменти минулого дня, висловити сою думку та поділитися враженнями. Після цього проходила зустріч лідерів груп.

В цей день також пройшов перший національний вечір — украї нський. Для того щоб показати нашу різнобарвність нашої культури ми запросили професійних танцюристів у національних костюмах, які продемонстрували гостям украї нські народні танці та пісні. Після виступу усі бажаючи мали змогу приєднатися до артистів та вивчити деякі рухи. Вечір закінчився дегустацією украї нських народних страв та напоїв.

19 лютого: цього дня до нас завітали журналісти з Сумського телебачення для того, щоб познайомитись з учасниками молодіжного обміну та роботою, яку ми виконуємо, зокрема відвідати національні презентації за темою «Корупція».

У цей же день ми також говорили про власний досвід зіткнення з корупцією. Виявилось, що ситуація з хабарями в Україні дуже подібна до польської та грузинської. А в Німеччині населення майже не зустрічається з проявами корупції в повсякденному житті. Корупція існує тільки на найвищих політичних та економічних рівнях.

Після обіду була влаштована екскурсія до міста. Поділившись на групи, ми оглядали визначні пам'ятки міста, ходили по магазинах або пили каву в затишних кав'ярнях.

Увечері польська група представила свою краї ну на тематичному вечорі: продемонстрували національне польске весілля та пригостили національним польським супом, який дуже нагадував наш борщ.

20 лютого: продовження гарячих дискусій на тему «Корупції». Також цього дня приї хала тренер з театрального мистецтва Шенон Ціммерман (волонтерка Корпусу Миру США) щоб підготувати нас до заключної частини — театральної вистави. Після обіду ми почали обговорювати сценарій: те, що ми хочемо показати цією виставою, які головні моменти ми повинні зазначити, в якій послідовності усе буде проходити та багато іншого.

Щоб залучити до вистави усіх учасників обміну ми вирішили поділитися на різножанрові групи: пантоміма, театр, співи, танці, театр тіней.

До того ж щовечора ми мали можливість тренуватися у спортивному залі санаторію. У нашому розпорядженні були й столики для настільного тенісу.

21 лютого: лижний день. Для того, щоб зробити дозвілля цікавіше, організатори запропонували учасникам покататися на лижах. Цією нагодою скористувалися майже всі, бо як раз напередодні випав чудовий сніг, багато хто вперше став на лижі. Ця чудова прогулянка закінчилась запальною грою у сніжки.

Після обіду продовжилась серйозна підготовка до театральної постановки: учасники вирішили зобразити історію життя дівчини Марії, яка з самого народження та до глибокої старості зіткається з корупцією та, незважаючи ні на що, продовжує боротися проти цього явища. Це був один з найважчих днів у проекті, бо треба було прийти до спільного рішення, враховуючи точку зору кожного з 40 учасників.

Того ж вечора всі мали нагоду поближче познайомись із грузинською культурою. Мабуть, жоден учасник обміну не залишився байдужим. Всі були в захваті від грузинських краєвидів, запальних танців та щирої музики. І звичайно, куди ж без грузинських страв, солодощів та відомого на весь світ грузинського вина.

22 лютого: день репетицій. Театральні групи демонстрували результати своєї праці. Остаточно ми вирішили, що театральна вистава буде складатися з 6-ти сцен: театру тіней, пантоміми, мюзиклу та двох театральних постанов. Мовою вистави вирішили взяти відому для більшості учасників російську мову. Тому деякі учасники повинні були пройти прискорені мовні курси.

Ввечері пройшла презентація Німеччини. Вона запам'яталась усім учасникам різноманітними вікторинами та конкурсами, що допомогли всім познайомитись з Німеччиною та краще пізнати німецьку культуру.

23 лютого: день генеральних репетицій. В цій день ми побачили остаточні результати роботи в групах. Після обіду відбулася генеральна костюмована репетиція, а в повітрі відчувалось хвилювання та напруження перед прем'єрою.

24 лютого: найвизначніший день для учасників проекту — день театральної прем'єри. Атмосфера стала ще більш напруженою. Це не дивує, тому що на виставу було запрошено багато гостей, в тому числі представники засобів масової інформації. Останні приготування, останні репетиції і, нарешті, прем'єра!

Вистава пройшла блискавично! Всі актори-аматори реалізувались на 100%. Спільна робота на протязі усіх цих днів дала великі результати. Незважаючи на різні культури, різні мови та різні погляди щодо проблеми під назвою «корупція» нам вдалося створити цю виставу. Театральне видовище допомогло нам донести до усіх присутніх нашу думку про те, як можна подолати це явище: змінити власне ставлення до цієї проблеми та вдатися до боротьби з корупцією на кшталт як це робила герої ня вистави Марія. Після вистави відбулась прес-конференція, на якій усі учасники прийшли до висновку, що корупція в кожній із країн, які приймали участь в обміні відрізняється лише назвою грошової одиниці (чи то гривня, євро, ларі та ін.).

По завершенні був невеличкий фуршет, під час якого гості мали змогу поспілкуватися один з одним.

25 лютого: останній день проекту. До обіду учасники обговорили результати проекту, поділилися свої ми враженнями, обговорили можливі наступні спільні проекти, у тому числі нові обміни.

Після обіду усі ми знову мали нагоду провести вільний час у Сумах та придбати сувеніри. Багато хто висловив бажання відвідати дом-музей Чехова та Сумський художній музей.

26 лютого: день від'їзду. Як відомо, люди, які об'єднані ідеєю та метою, швидше знаходять спільну мову. Тому всі 40 учасників стали майже рідними один одному через 10 днів обміну. Зі сльозами на очах молоді люди обмінювались поштовими скриньками, контактими телефонами та адресами, запрошували до себе в гості... Шкода, що все добре має властивість закінчуватися.

Наприкінці, нам хочеться висловити подяку Сумському Центру Європейської Інформації, а особисто координатору проекту Анні Десятовій, волонтерам Корпусу Миру Ребеці Роджерс та Девіду Бекеру, волонтерам зі Швейцарії Луці де Карлі та Себастьяну Бренну.

Ми впевнені, що зі словами подяки до нас приєднаються й інші 38 учасників проекту, бо організація таких заходів потребує неабиякого ентузіазму та наполегливої праці.

Подібні обміни — дійсно чудова можливість для розвитку молоді за межами свої х навчальних закладів. Це можливість подолати язиковий бар?єр та вдосконалити свої мовні навички, навчитися працювати в колективі, шановливо ставитись до думок інших. Вже після повернення додому нам довелось почути скептичні запитання: «Ну що, вдалось вам подолати корупцію? Що, корупції в Украї ні більше немає?». Як відповідь, на думку спали слова одного англіканського священика: «Коли я був молодим та вільним, а моя уява не мала меж, я мріяв змінити світ. Коли я став дорослішим та мудрішим, я зрозумів, що весь світ не можливо змінити. Тому я вирішив звузити свої прагнення та змінити лише свою країну. Це також виявилось неможливим. Минуло багато часу, я став старим. В останній відчайдушній спробі, я вирішив змінити хоча б свою сім`ю — тобто найближчих мені людей. Нажаль, й це було вище моїх сил. І тільки зараз, вже перед самою смертю, я вперше зрозумів: якщо б я змінив спочатку себе, то своїм прикладом я вплинув би на свою сім`ю, з ї х підтримкою мені б вдалося покращити свою країну, і, хто знає, можливо колись я б змінив й весь світ».

Звичайно, за ці 10 днів нам не вдалося збороти корупцію. Але з впевненістю можемо сказати, що ми відчули істотні зміни у собі. Ми всі стали кращими, змінили свій святогляд та ставлення до нагальних соціальних проблем.

Насправді, все залежить від нас самих.

Автори: учасниці обміну Анна Хворост та Оксана Бондаренко