Зiрки
Зiрка

«…Наша місія — сприяння реформуванню України у відповідності до європейських стандартів, впровадження демократичних цінностей та розвитку громадянського суспільства в Україні…»

Зі Статуту
СМГО «Центр європейських ініціатив»

08.11.06 09:42

Чи буде сумувати «Ярославна»? Новий спільний проект Сумської і Курської областей має значно збільшити товарообіг

 

Рік 2006 стане найбільш плідним у розвитку горизонтальних зв’язків між Сумщиною і прилеглими до неї областями Росії. Цей процес був започаткований п’ять років тому, коли керівники Сумської і Курської областей підписали угоду про співпрацю. У січні поточного року аналогічна угода була підписана з Брянщиною, а на початку вересня, під час проведення на Сумщині II Міжнародного інвестиційного форуму, до цього дуету приєдналася Бєлгородщина.

СПІВПРАЦЮВАТИ КРАЩЕ З СУСІДАМИ

Заради справедливості слід згадати, що угоду про співпрацю Сумщина має ще й з Мурманською областю, а з Астраханською — відповідний протокол намірів. Мурманська угода передбачала, перш за все, постачання апатиту для «Сумихімпрому», і з певних об’єктивних і суб’єктивних причин бажаного розвитку не мала. У колишнього губернатора Астраханської області було сумське «генеалогічне коріння», що й стало приводом для початку процесу «зближення». Втім, обидві ці російські області за їхнім географічним розташуванням до «найближчих сусідів» Сумщини віднести важко. Віддаленість їх від нашої області впливає на можливість реалізації найважливіших положень угоди про співпрацю, а відтак остання обмежується формальним вітальним листуванням.

ПОЛІТИЧНІ «ВИПАДИ» КОШТУЮТЬ ДОРОГО

Як свідчать дані статистики, понад 50% загального зовнішньоторговельного товарообігу області припадає саме на прикордонні російські регіони. І якщо Україна має негативне сальдо, імпортуючи з Російської Федерації значно більше товарів, ніж відправляючи на експорт, то Сумська область саме завдяки наявності кордону з Росією «у плюсах» на $ 300 млн. Упродовж кількох останніх років спостерігалося значне зростання як імпортних, так і експортних операцій через україно-російський кордон. Так, у 2005 році зовнішньоторговельний товарообіг області зріс на 22,4%, експортні поставки — на 20,8% , імпортні — на 27,8% . Однак, січневе російське ембарго лише на українську м’ясо-молочну продукцію помітно відбилося на експортно-імпортному балансі області з прикордонними російськими областями. За вісім місяців поточного року зменшився як загальний товарообіг (на 12%), так і його експортна складова — майже на 20%.

Слід зазначити, що неузгодженість законодавчих баз України і Росії обумовлює переорієнтацію українських експортерів з ринків Росії на ринки інших країн. Зменшення питомої ваги експорту до Росії у загальному обсязі експорту Сумщини з 73% у 2002 році до 46% у 2005-му — яскраве цьому свідчення. Ось чому конче необхідно всупереч відсутності вертикального «російського вектора» займатися розвитком горизонтального.

«ЯРОСЛАВНА» НАРОДИТЬСЯ У ГРУДНІ

Упродовж двох останніх тижнів зовнішні зв’язки Сумщини набули нового забарвлення. 23—24 жовтня відбувся робочий візит делегації Сумської обласної ради до Воронезької області Росії, де мешкає півмільйона етнічних українців, і протягом найближчих тижнів буде активно опрацьована можливість укладання прямої угоди про співпрацю між двома областями. А останнього жовтневого дня у Сумах делегації Сумської і Курської областей домовилися про проведення установчої конференції щодо створення на території цих областей єврорегіону «Ярославна».

«Рішення про необхідність утворення такого Інструменту переходу на якісно новий рівень у розвитку, транскордонної співпраці ці області прийняли ще два роки тому, — зауважив заступник начальника головного управління економіки — начальник управління інвестицій і зовнішньоекономічної політики ОДА Олександр ФАДЄЄВ, — і в середині грудня ми проведемо установчу конференцію зі створення „Ярославни“. Створення єврорегіону дозволить об’єднати можливості й зусилля в економічній сфері, розвинути соціальну, інформаційну і виробничу інфраструктуру, модернізувати інфраструктуру кордону. До цього можна додати розвиток транспортної мережі, культурне і наукове співробітництво, обмін досвідом між органами місцевого самоврядування, взаємодопомогу у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, боротьбу зі злочинністю і нелегальною міграцією. Україно-російський кордон має стати дієвим фактором використання додаткових можливостей співпраці двох регіонів, постійним ресурсом інвестицій і фокусом спільних зусиль».

РЕКЛАМУЙМОСЯ, БО МИ ТОГО ВАРТІ!

Щодо останнього — ресурсу інвестицій, то вельми показовий приклад проведення на Сумщині вересневого II Міжнародного інвестиційного форуму. Область витратила на його організацію 50 тис. грн., а впродовж наступних півтора місяці одержала від зацікавлених потенціалом Сумщини бізнесменів $ 5 млн. інвестиційних коштів. За підсумками поточного року, як вважають фахівці головного управління економіки облдержадміністрації, цей показник досягне $ 20 млн., і найближчим часом досягне рівня $ 200 млн. за всю 15-річну історію незалежної України, На сьогодні 44 підприємства нашої області залучають російські інвестиції, а частка Росії у структурі прямих інвестицій в економіку Сумщини не перевищує 2%. Мало. Буде значно більше, якщо міцнішатимуть прямі горизонтальні зв’язки у рамках тієї ж «Ярославни» і якщо місцеві ради прикордонних областей двох держав налагодять надійні «мости» співпраці, то примхлива велика політика не битиме так боляче по інтересах людей по обидва боки кордону

Михайло Осташевський

В двух словах № 45 08.11.2006