Зiрки
Зiрка

«…Наша місія — сприяння реформуванню України у відповідності до європейських стандартів, впровадження демократичних цінностей та розвитку громадянського суспільства в Україні…»

Зі Статуту
СМГО «Центр європейських ініціатив»

16.11.06 10:38

«Ярославна» об’єднує зусилля. 31 жовтня в Сумах відбулось засідання сумсько-курської робочої групи

 

31 жовтня в Сумах відбулось засідання сумсько-курської робочої групи, під час якого були обговорені питання, що викликають інтерес в обох сторін, остаточно визначені терміни підписання Угоди по створенню єврорегіону «Ярославна», яке урочисто пройде в другій декаді грудня 2006 р. в Курську.

Непрості відносини України і Росії — це своєрідне відображення всієї складності викликів сучасного світу відцентрованих тенденцій над доцентровими, істотними відмінностями в зовнішньополітичному світогляді з поглибленням взаємної підозрілості.

Проте, є надія, що почнеться новий етап російсько-українських взаємин, що характеризуються переходом від невизначеності і заполітизованості до рівноправного і взаємовигідного партнерства. І хоча процес цей буде тривалим, серед представників двох країн міцніє переконаність у необхідності переосмислення стану міждержавних відносин і пошуку їхньої якісної зміни відповідно до світових стандартів.

Однією з ключових задач стабільного розвитку двосторонніх відносин є максимальне використання потенціалу міжрегіонального співробітництва. Прикладом реанімації партнерських зв’язків може бути спільна робота представників регіональних адміністрацій у напрямку реалізації проекту створення єврорегіону за участю Курської (РФ) і Сумської областей (Україна) по вирішенню комплексу проблем у віддалених депресивних районах.

У свій час Сумщина уклала договір про співробітництво із Курською областю Російської Федерації, у рамках якого передбачалося розширення спектра співробітництва прикордонних регіонів, насамперед у частині зовнішньоекономічної діяльності. Для цього разом з російським партнерами здійснюються активні заходи для реалізації спільного проекту єврорегіону «Ярославна», який має активізувати зусилля територіальних громад і органів влади двох регіонів на відновлення кооперативних зв’язків.

Незважаючи на значну напруженість у російсько-українських взаєминах, на сьогодні процес створення єврорегіону фактично завершено. І ось на кінець 2006 р. заплановане урочисте підписання Угоди про створення єврорегіону «Ярославна».

Яку ж вигоду будуть мати прикордонні області від упровадження такої форми співробітництва? Створення єврорегіону сприятиме полегшенню процесу перетинання кордону для людей і вантажів шляхом спрощення митних формальностей і відкриття нових транспортних коридорів. У свою чергу це повинно позитивно вплинути на поліпшення зайнятості населення, оскільки передбачається створення нових робочих місць на спільних підприємствах, особливо у віддалених депресивних районах.

У рамках єврорегіону ефективніше вирішуватиметься проблема безпеки місцевого населення і туристів, вестиметься боротьба з міжнародною злочинністю, буде розширюватися співробітництво в сфері культури і науки, координуватимуться проекти по транскордонному співробітництву на регіональному рівні, а також програми в рамках співробітництва суміжних областей РФ і України. У цьому випадку єврорегіон може цілком реально розраховувати на право участі в масштабних грантових програмах Євросоюзу для одержання фінансування ЄС.

Мова, зокрема, йде про програму облаштованості інфраструктури кордону, очищення басейнів рік Сейм, Псел, Ворскла, створення МТС для загального використання сільгосптехніки в прикордонних районах. Крім цього, передбачений комплекс заходів у сферах туризму, охорони навколишнього середовища, молодіжної політики тощо. При цьому, виконання окремих з цих пунктів можна здійснювати в рамках транскордонного співробітництва із залученням засобів з фондів національних бюджетів двох країн.

Фінансування проектів планується за рахунок коштів створеного спільного фонду, громадських організацій, юридичних і фізичних осіб, що будуть підтримувати співробітництво з партнерами в рамках «Ярославни». Слід зазначити, що цей фонд може поповнюватися матеріальними ресурсами, що виділяються Європейським союзом та іншими міжнародними структурами.

Контроль за використанням грошей, а також прийняття інших важливих рішень на території регіону передбачено закріпити за виконавчим комітетом прикордонних територій, куди ввійдуть представники двох областей, що будуть користуватися правом вирішального голосу та експерти з правом дорадчого голосу.

Звичайно, створення єврорегіону — це досить копітка і складна робота, в процесі якої можливо визначити баланс інтересів держави і регіонів. І без підтримки центральних органів виконавчої і законодавчої влади України і Російської Федерації тут ніяк не обійтися. Але, перш ніж виходити зі своїми пропозиціями на відповідний рівень, керівництву Сумської і Курської областей треба детально опрацювати і погодити цілий ряд проблемних питань.

Зокрема, сторонам треба провести переговори з метою внесення змін і доповнень до Угоди між урядами України і РФ про вільну торгівлю без застосування торгових обмежень у взаємних експортно-імпортних операціях. Потребує також корекції і чинне законодавство, яким регламентується прикордонне та транскордонне співробітництво.

Необхідно також переглянути ставки оподаткування підприємств України з метою їхньої мінімізації для підвищення конкурентоспроможності українських товарів на російському ринку. Крім цього, доцільно налагодити систему взаємного обміну комерційною інформацією з метою стимулювання бізнесменів наших країн до створення загальних підприємств, зареєстрованих як в Україні, так і в РФ, а також перспективою відкриття російсько-українського Торгового дому.

В’ячеслав ЗУЄВ

«Ярмарок», № 46 (306), 16.11.2006.