Зiрки
Зiрка

«…Наша місія — сприяння реформуванню України у відповідності до європейських стандартів, впровадження демократичних цінностей та розвитку громадянського суспільства в Україні…»

Зі Статуту
СМГО «Центр європейських ініціатив»

15.11.06 09:12

Поляки розповіли, чому їхнє село багатіє

 

Сільське господарство Польщі свого часу пережило ті ж потрясіння, які нині переживає українське село. Були й незорані землі, і зубожілі села. Щоправда, наші сусіди пройшли складний шлях реформування значно швидше, ніж ми. І сьогодні аграрний сектор у них, а з ним і сільська інфраструктура, розвивається ефективно.

Про складові успіху польських фермерів, які мають майже 80 відсотків землі у приватній власності, а решта перебуває в оренді, про роль сільських громад у розвитку сільської місцевості йшлося на семінарі, що відбувся в Сумах у рамках польсько-українського проекту «Нові виклики перед сільськогосподарськими дорадчими службами Польщі та України: обмін досвідом». В ньому взяли участь голови районних рад та сільські голови, начальники управлінь агропромислового розвитку, працівники відповідних управлінь і відділів облдержадміністрації та облради, керівники сільгосппідприємств представники фермерства області. Вони прослухали цікаві виступи польських фахівців, які приїхали з Поморського воєводства, що знаходиться на побережжі Балтійського моря.

Сьогодні в Польщі нараховується майже 2 мільйони фермерських господарств. До їхніх послуг — 5600 працівників служби сільськогосподарського дорадництва. Окрім того, обслуговуванням села займаються ще три поважні агенції: сільськогосподарського ринку та реструктуризації І модернізації сільського господарства. Через них проходять величезні грошові потоки — ціла система видів цільових кредитів та субсидій, які спрямовуються кожному конкретному фермеру, кожній сільській громаді на виконання відповідних програм. Така струнка система напрацьовувалась тут із 1994 року, відколи Польща почала готуватися до вступу до Євросоюзу. Десять складних років мусили пройти поляки, щоб сільське господарство змогло підготувати себе до рівня європейського співтовариства.

Вагомою датою для села поляки вважають 1 травня 2004 року — день вступу до Європейського Союзу. Відтоді воно живе і працює в рамках спільної європолітики. І якщо у 2004 році у польське село з допомогою Євросоюзу було вкладено 1,5 млрд. євро, а в 2005 на 150 млн. більше, то цього року разом надійде 1,9 млрд. євро. А це не лише гарантована вигода фермерам за вироблену ними продукцію, але й процвітання села: з’являться нові дороги, водогони, Інші об’єкти сільської інфраструктури.

В останні роки до Польщі за досвідом з’їздило багато українців, у тому числі з нашої області. Своїми враженнями поділились, зокрема, голова обласної асоціації фермерів Михайло Дмитрушко та начальник управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Володимир Івченко, який повернувся звідти буквально цими днями. Найбільше враження Володимира Миколайовича — доглянуті землі, на яких нинішньої осінньої пори лише два кольо?ри: зеленої озимини і чорної ріллі. За його словами, поляки швидко думають і швидко вибирають, що для них краще. Ми ж довго думаємо і не знаємо, куди йдемо. Якщо переборемо цей недолік, тоді і в нашому селі буде все гаразд.

Своє сподівання на те, що семінар допоможе представникам селянства області одержати нові знання і це послужить соціально-економічному зростанню розвитку сільської місцевості, висловив голова обласної ради В’ячеслав Шапошнік, який брав участь у відкритті польсько-українського проекту.

Валентина МИРОНЕНКО.

СУМЩИНА № 131, 15 листопада 2006 року.