Зiрки
Зiрка

«…Наша місія — сприяння реформуванню України у відповідності до європейських стандартів, впровадження демократичних цінностей та розвитку громадянського суспільства в Україні…»

Зі Статуту
СМГО «Центр європейських ініціатив»

17.05.13 13:12

Онлайн зустріч «Забезпечення доступності соціальних послуг для людей з обмеженими можливостями»

 

15 травня на базі бібліотеки-філії № 17 Сумської міської ЦБС пройшла веб-зустіч на тему «Забезпечення доступності соціальних послуг для людей з обмеженими можливостями». Зустріч було організовано СМГО «Центр європейських ініціатив» у співпраці з Мережею центрів європейської інформації та МФ «Відродження». Експертом виступав Сергій Чумак з Полтавського осередку Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України». На зустріч було запрошено шестеро відвідувачів бібліотеки – людей з особливими потребами.

Місце проведення було обрано не випадково, адже бібліотека отримала статус центру спілкування людей з обмеженими можливостями. Бібліотека розташована в зручному для людей з обмеженими можливостями місці – в центрі міста Суми. Має пандус та інші комфортні умови для цієї групи користувачів: перший поверх, відсутність сходинок, просторий вестибюль та читальний зал, кімната для зустрічей, абонементи для дорослих і дітей, відділ позастаціонарного обслуговування.

Розроблена бібліотечна цільова програма по роботі з людьми з обмеженими фізичними можливостями «Радість спілкування», яка працює з 2002 року і по сьогоднішній день, схвалена Сумським міськвиконкомом та громадськими організаціями інвалідів. Мета програми – допомогти інвалідам адаптуватись в оточуючому світі, ліквідувати недостатнє спілкування, надати консультаційну допомогу з різних питань, оточити турботою.

Місія бібліотеки – забезпечення прав соціально-незахищених груп населення, людей з обмеженими фізичними можливостями; створення особливих умов для роботи з даною категорією відвідувачів; уважне ставлення до кожного інваліда як до особистості; надання допомоги у виборі інформації, розкритті творчих можливостей, незалежності, безбар’єрності, інтеграції у суспільство. 

Активно використовуються можливості Інтернету, до якого філія №17 підключена з 2002 року двома комп’ютерами, отриманими завдяки грантам Посольства США „LEAP – І” та „LEAP – plus”. За цей час щороку послугами Інтернету користується близько 450 інвалідів. Безкоштовне навчання роботі на комп’ютері пройшли більше 600 інвалідів.

Сумські учасники зустрічі поділилися з учасниками з інших міст України своїми практичними надбаннями та планами, обговорили спільні проблеми та можливості їх вирішення.

Олег Габ – голова СМГОІ «Рука допомоги», основною метою якої є здійснення благодійної діяльності, пов’язаної з організаційною, освітньою, соціальною, матеріальною, правовою та творчою підтримкою людей з особливими потребами, психологічною та фізичною реабілітацією інвалідів. Олег поділився з присутніми планами щодо створення рекреаційного центру для людей з обмеженими можливостями. Створення такого центру в місті, де лише інвалідів-візочників налічується більше 300 осіб, вельми актуальне, адже недостатньо мати приміщення придатне для такого закладу. Це приміщення має відповідати всім вимогам, має бути оснащене спеціальним спортивним та іншим обладнанням, з відвідувачами повинні працювати спеціалісти. Організація «Рука допомоги» має значний практичний досвід в цій сфері і готова співпрацювати з владою, але на даний час питання поки що не вирішується.

Олександр Грінка – голова Сумського міського громадського об’єднання «Спортивний клуб інвалідів «Фенікс» , який було створено 2000 року. Діяльність клубу направлена насамперед на інтеграцію людей з інвалідністю, з важкими захворюваннями до активного повноцінного життя. В тому числі через активний спосіб життя, через залучення до занять спортом, туризму, реабілітаційних проектів. За роки своєї діяльності організації вдалось втілити низку проектів.

З останніх, це, зокрема, проект «Через спорт і мистецтво – до реабілітації та інтеграції», спрямований на вихованців інтернатних закладів Сумщини, в рамках якого клуб влаштовував зустрічі дітей-сиріт і дітей-інвалідів з видатними спортсменам Сумщини і відомими артистами сумської сцени безпосередньо в навчально-виховних закладах.

Це і проект «Разом ми все здолаємо», коли інваліди разом зі здоровими людьми здійснювали експедиції до складно доступних місцевостей, як то пустелі Сахара, північного Сибіру, сплавлялися гірськими річками, піднімалися на вершини України, Словаччини, Чорногорії. Ці проекти, як і більшість інших, організацією втілювався за рахунок залучених коштів з місцевих джерел, представників бізнесу і влади. Було організовано чимало змагань за участю інвалідів, пенсіонерів, дітей, мистецьких заходів, інформаційних компаній, благодійних вечорів для матерів, котрі виховують дітей з важкими фізичними і психічними ураженнями.

Досвід Олександра та його організації виявився цікавим для інших учасників, які тільки розпочинають такі ініціативи в своїх містах.

Олександр також є автором та адміністратором сайту, який створено для людей з обмеженими можливостями. На цьому сайті можна знайти різноманітну інформацію, яка має задовольнити інформаційні прогалини в цій сфері, допомогти людям з особливими потребами інтегруватися в суспільство, знайти друзів, максимально реалізувати свої творчі можливості.

Зацікавив сумських учасників і чужий досвід. Багато запитань та жваву дискусію викликав доповідач з Чернівців, який розповів , що їх організація успішно діє в сфері комерції, а саме в сфері забезпечення всіх бажаючих матеріалами та послугами по облаштуванню пандусів, розмітки, спеціальних пристроїв та їх обслуговування. Своєю діяльністю вони не лише доводять можливість інвалідів бути корисними для суспільства та досягати самореалізації. Вони є прикладом позитивної конкуренції, бо хто, як не люди з особливими потребами, краще обізнані з тим, як треба облаштовувати їх життя, які технології та матеріали найкращі.

СМГО «Центр європейських ініціатив», яка організувала цю зустріч, надала бібліотечному закладу друковані видання з європейської тематики для постійного користування відвідувачів. Цим продовжено традицію створення та підтримки куточків європейської інформації в бібліотеках міста і області. Тепер відвідувачі з особливими потребами матимуть більше можливостей отримати цікаву та корисну інформацію про Євросоюз.